Groepsportret van studenten, Leiden, 1887
Het beeld met als naam ‘Leiden’ lijkt een nonchalant kiekje. Het is een ongeordende groep jonge mannen op de foto. Volgens de verhalen werd Kiek vaak ‘s ochtends vroeg uit bed gebeld door beschonken leden van studentendisputen. De studenten bepaalden zelf de houding op en de locatie en sfeer van het beeld, waar Kiek vervolgens met tegenzin een foto van maakte. Waarom hij dat deed? Het bracht brood op de plank.
Over Israël David Kiek
Israël David Kiek was een van de eerste beroepsfotografen van Nederland. Tussen 1858 en 1892 runde hij met zijn zoon een portretstudio in Leiden. Hij stond bekend om zijn visitekaartportretten, maar werd beroemd door zijn studentenfoto’s.
In zijn tijd was formele fotografie de norm, dus de ongeposeerde groepsportretten weken daar sterk van af. De beelden lijken op het eerste gezicht rommelig, maar ademen spontaniteit en plezier. De vraag is of het woord ‘kiekje’ hierdoor daar vandaan komt. Hier zijn we niet zeker van, maar zijn foto’s markeren wel het begin van het ongedwongen amateurbeeld dat later populair werd.
Israël David Kiek legde in Leiden een groep studenten vast: ongeposeerd, rommelig en levendig. Zijn foto doorbrak de formele traditie en straalt nog altijd jeugdige energie uit. Zo werd dit groepsportret uit 1887 hét voorbeeld van wat we nu een ‘kiekje maken’ noemen.
Share your story
Do you have a story you’d like to share with us? What does the photo evoke for you? What comes to mind? Perhaps the image reminds you of the past, of a person, a place, or an event from your own life. Your story adds a new layer of meaning to the image and makes it even richer.
Stories about this photo
Er zijn nog geen verhalen.